User Info
Witamy, Go¶æ. Zaloguj siê lub zarejestruj.
Kwiecieñ 04, 2025, 11:00:42

Zaloguj siê podaj±c nazwê u¿ytkownika, has³o i d³ugo¶æ sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
News Box

Key Stats
4001 wiadomo¶ci w 159 w±tkach, wys³ane przez 30 u¿ytkowników
Najnowszy u¿ytkownik: Tugemir
Strona g³ówna | Pomoc | Szukaj | Kalendarz | Zaloguj siê | Rejestracja
Tomaszowska Dru¿yna Wojów - Algiz  |  Odtwarzanie  |  ¯ycie codzienne  |  "Acz obyczaj wzbrania by nieszlachetnie zrodzeni orê¿a dobywali" « poprzedni nastêpny »
Strony: [1] | Do do³u Drukuj
Autor W±tek: "Acz obyczaj wzbrania by nieszlachetnie zrodzeni orê¿a dobywali"  (Przeczytany 1845 razy)
Niemir
pó³elf-pó³krasnolud
Administrator
*****
Offline

P³eæ: Mê¿czyzna
Wiadomo¶ci: 680


13993064
Zobacz profil Email
« : Styczeñ 25, 2009, 22:18:17 »

Jest to artyku³ przygotowany do gazety Pisemko dotycz±cy broni bia³ej. Umie¶ci³em to tutaj w celach edukacyjnych. Mi³ego czytania.

Zapewne niewielu z was w ¿yciu swym woja widzia³o. W pe³nym rynsztunku i z broni± przy boku ma¿ taki niczym ulubieniec bogów, stoi odwa¿nie przed wrogiem. W rêku miecz i tarczê dzier¿y, odziany w zbrojê kolcz± i he³m na g³owie. Widz±c go my¶lisz sobie zapewne, ¿e si³acz to nieludzki skoro takie brzemiê d¼wiga na sobie. S±dzisz zapewne, ¿e miecz ten wa¿y co najmniej kilkana¶cie kilogramów, tyle¿ samo he³m. O zbroi nie chcesz pewnie nawet my¶leæ.
   Otó¿ w b³êdzie jeste¶. Miecz z którym ja do boju chodzê 1,45kg wa¿y zaledwie. Mo¿esz rzec teraz ¿em k³amc± jest, ale sam kiedy¶ spotka³em osobê której kto¶ powiedzia³, ¿e miecze 40 kg wa¿yæ mog± i z b³êdu ciê¿ko by³o t± osobê wyprowadziæ. Teraz was równie¿ z ró¿nych b³êdów chcê wyci±gn±æ by¶cie b³êdnego mniemania o dawnych dziejach nie mieli.
   Przyznasz mi pewnie racjê, ¿e 40 kg wa¿yæ broñ nie mo¿e bo tego i najwiêksi mocarze nie pod¼wign±. Lecz w wagê któr± Ci poda³em równie¿ ciê¿ko Ci uwierzyæ. W koñcu ksiêgi które cze¶æ z was codziennie do szko³y nosi wiêcej wa¿±. A w koñcu miecz z ¿elaza jest, wiêc jeszcze wiêcej wa¿yæ winien.. Na to ja Ci odpowiem, ¿e broñ przekraczaj±ca 2 kg za niemo¿liwie ciê¿k± ju¿ uchodzi.
   Jak ¶wiat d³ugi i szeroki kr±¿y po nim wiara w ogromn± wagê broni bia³ej. Ka¿dy s³ysza³ chyba o Longinusie Podbipiêcie który s³yn± z tego, ¿e ogromny miecz swój w jednym rêku utrzymaæ zdo³a³. Nie chcê to uchybiaæ czci tego tego s³awnego wojownika, ani te¿ samemu chwa³y sobie dodawaæ, lecz powiem, ¿e mimo i¿ si³aczem nie jestem ka¿dy miecz jaki do tej chwili widzia³em w trzy palce za g³owicê chwyciæ zdo³a³em  i w wyci±gniêtej rêce utrzymaæ.
    Ci z was którzy mnie widzieli mog± powiedzieæ, ¿e miecz mój tak lekki jest poniewa¿ ma on zaledwie 94cm., a miecze wiêksze s± na ¶wiecie, a zatem i du¿o ciê¿sze. Otó¿ znam osobi¶cie niewiasty które walcz± mieczami maj±cymi wiêksz± miarê, i wcale ¼le im to nie wychodzi.
Oczywi¶cie waga miecza zale¿y od jego rozmiarów. Sztylet nie bêdzie wa¿y³ kilku kilogramów, tak samo dwurêczne miecze lekkimi siê nie stan±.
  Wiêc teraz mo¿e trochê suchych faktów. Przeprowadzono kiedy¶ badania i urz±dzono wyprawy po muzeach w poszukiwaniu najlepiej zachowanych okazów broni. Porównano ich rozmiary, wywa¿enie i wagê. Poni¿ej przedstawiê kilka przyk³adów zbadanych mieczy
          Miecze typu XVIa, czyli takie jakich u¿ywano za czasów bitwy pod Grunwaldem obecnie znajduj±ce siê w muzeum berliñskim
1.d³ugo¶æ – 124,5 cm; masa – 2,28 kg
2.d³ugo¶æ – 121 cm; masa – 1,79 kg
3.d³ugo¶æ – 126,5 cm; masa – 2,23 kg.
W tym samym muzeum znajduje siê dobrze zachowany egzemplarz wa¿±cy zaledwie 920g przy 90,3cm d³ugo¶ci.
  Okazy o których wspomnia³em wcze¶niej by³y mieczami jednorêcznymi, u¿ywane by³y g³ównie do walki konnej lub rzadziej przez piechurów z tarczami. Ale ka¿dego interesuje zapewne waga du¿o wiêkszych mieczy. Wielkich dwurêcznych okazów, takich jakich u¿ywa³ Longinus Podbipiêta lub William Wallace. To dziêki nim wiêkszo¶æ ludzi jest przekonana o niebywa³ej wadze broni bia³ej. Tymi ju¿ konno nie walczono. By³a to broñ XV – XVI wiecznych piechurów stosowana w celu wspomagania (oraz niszczenia) oddzia³ów stosuj±cych broñ drzewcow±. Te ju¿ by³y trochê ciê¿sze. W nyskim muzeum znajduje siê okaz mierz±cy 174 cm d³ugo¶ci i wa¿±cy zaledwie 3,58kg. Jest to dwurêczny „flamberg” posiadaj±cy g³owniê kut± na kszta³t p³omienia (niem. Flamme – p³omieñ). Takimi mieczami walczono ju¿ tylko za pomoc± dwóch r±k zarówno do ciêæ jak i do pchniêæ.
  Rekordzista o jakim s³ysza³em równie¿ znajduje siê w muzeum berliñskim. Rozmiar 191cm (czyli przekracza wzrost niejednego cz³owieka), maksymalna szeroko¶æ ostrza 5,3cm, waga 4,97kg. Osobi¶cie nie s³ysza³em o wiêkszym okazie miecza ni¿ ten. Jego waga znacz±ce przekracza ¶redni± wagê mieczy
  Wielkie znaczenie o odczuwalnym ciê¿arze mieczy ma jego wywa¿enie, czyli to w którym miejscu znajduje siê ¶rodek ciê¿ko¶ci. Im ¶rodek ciê¿ko¶ci jest bli¿ej rêki tym ³atwiej mim manipulowaæ. Je¶li nie wierzycie to zróbcie test. We¼cie do rêki siekierê i pomachajcie ni± trochê, najpierw samym nadgarstkiem a potem ca³ym ramieniem. Nastêpnie zróbcie to samo z prostym prêtem lub dragiem o tej samej wadze Wydawaæ siê bêdzie, ¿e siekiera jest ciê¿sza a to z tego powody, ¿e ¶rodek ciê¿ko¶ci jest w niej przesuniêty ku koñcowi. Jednak je¶li bêdzie on przesuniêty zbyt blisko g³owicy (ga³ka na koñcu miecza) sprawi to, ¿e ciosy zadawane t± broni± bêd± du¿o s³absze. Optymalna odleg³o¶æ w jakiej powinien znajdowaæ siê ¶rodek ciê¿ko¶ci to ok. 6-8 cm od jelca.
  Tak wiêc je¶li kiedy¶ dane Ci bêdzie do rêki orê¿ swej w³o¿yæ, i nadwyraz lekki ci siê wyda zastanów siê dobrze czy aby ze wspomnianymi przeze mnie kolosami nie masz do czynienia. Okazaæ siê mo¿e i¿ miecz który Ty nazywasz lekkim od innych wyró¿nia siê w³a¶nie swym sporym ciê¿arem. Jednak zwa¿ na to, i¿ co innego miecz trzymaæ, a co innego nim walczyæ. Gdy trza nieraz parowaæ ciosy zadawane z potworn± si³± i samemu podobne wyprowadzaæ. Wtedy nawet najl¿ejszy miecz ¶mieræ potrafi nie¶æ na polu walki.
  S£AWA!!!
                                                                                                                                        Niemir
Zapisane
Strony: [1] | Do góry Drukuj 
« poprzedni nastêpny »
Skocz do:  

Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2008, Simple Machines LLC | Sitemap
Arcane Magic based on BlackDay by nesianstyles, Created by TechnoDragon.net | Buttons by Andrea

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

zmiany-2tia skyworldsv skandynawistyka companions wataha-mgly