A ja protestuje. Gdy¿ runa Raido jest manifestacj± rytmu i kosmicznej równowagi, wyznaczanej cyklicznym ruchem wschodów i zachodów s³oñca oraz zmianami pór roku. Raczej jest to runa rolnika ni¿ woja

Proponuje:
1. Gebo
Runa Gebo jest manifestacj± Boga, istniej±cego w kosmicznej pustce Ginnungagap, przed powstaniem ¶wiatów. Wielu w jednym, to co dane, to co dawane i to co otrzymywane w samej jedno¶ci. Porównanie to jest bardzo ryzykowne, gdy¿ narzuca sie analogia do chrze¶cijañskiego ujêcia Boga, niemniej pamiêtaæ nale¿y i¿ by³y to ró¿ne religie.
Runa Gebo jest te¿ wi±zana z trzema darami Odyna: ¦wiadomo¶ci±, Boskim Oddechem i Form±. Runa ta kszta³tuje w³a¶nie zale¿no¶ci miêdzy bogami a lud¼mi i darami jakie ludzie mog± daæ bogom w zamian za ich ³aski. Innym, równie istotnym elementem tej runy jest zasada darów wzajemnych - wymiany ich zarówno miêdzy dwiema osobami jak i miedzy dwoma rzeczywisto¶ciami. W najprostszym aspekcie dotyka to podstawowej zasady fizycznej, i¿ akcja powoduje reakcje.
2. Isa
Runa Isa jest przeciwieñstwem Runy Fehu - to antymateria i wieczny lód pochodz±cy z Nilfheimu. Z po³±czenia tej antymaterii z energi± Fehu powsta³ ¶wiat materii - Midgard. Runa Isa jest wi±zana ze stabilizacj± i utrwaleniem - "zamro¿eniem" pewnego stanu. Runa ta mo¿e byæ u¿ywana jako droga miêdzy ¶wiatami, w³a¶nie ze wzglêdu na sw± solidno¶æ i trwa³o¶æ, ale nie jest to droga bezpieczna, ze wzglêdu na owo zamro¿enie i utrwalenie.
3. Eihwaz
Runa Eihwaz jest pionow± osi± ¶wiata, symbolizuje g³ówny pieñ Yggdrasila. Yggdrasil mo¿e byæ t³umaczony jako "pien Cisu" ale równie¿ jako rumak Odyna, w mitologii Nordyckiej to w³a¶nie drzewo, na ktorego ga³êziach umieszczone s± wszystkie ¶wiaty.
Runa Eihwaz jest zwi±zana z moc± ³±cz±c± ludzi z ich pradawnymi religiami i wierzeniami, z najbardziej naturalnymi mocami, tymi ze ¶wiata górnego jak i tymi ze ¶wiata podziemnego.
4. Algiz (moja faworytka

)
Runa Algiz symbolizuje zazwyczaj ochronê ale jest to ochrona aktywna, "odbijaj±ca" i agresywna. Znak ten by³ czêsto umieszczany na w³óczniach, dla obrony i dla zwyciêstwa. Niekiedy Runa Algiz jest t³umaczona równie¿ jako ³abêd¼, co wi±¿e j± z Valkiriami ubranymi w p³aszcze z ³abêdzich piór, jako duchami s³u¿±cymi do komunikacji miedzy Odynem, a jego wybranymi bohaterami, oraz daj±cymi moc i ochronê. Staroangielskie okre¶lenie tej runy - "elk-sedge" - jest czasem równie¿ u¿ywane jako poetycka nazwa miecza.
Mitologicznie Runa Algiz wi±zana jest równie¿ z têczowym mostem - Bifrostem, ³±cz±cym Midgard - ¶wiat ludzi z Asgardem - ¶wiatem Bogów. Bifrost jest zbudowany z trzech ¿ywio³ów - ognia, powietrza i wody i to one w³a¶nie tworz± wzajemnie siê przenikaj±c jego kolory - czerwony, niebieski i zielony. Ludzie widz± Bifrost jako têczê, ³±cz±c± niebiosa z ziemi±. Po czê¶ci t³umaczy to kszta³t Runy Algiz - zblizony do "³apki kruka", jedno¶æ stworzona z trzech materia³ów. Zastanowiæ mo¿e natomiast porównanie tego zjawiska z fizyczn± stron± powstawania têczy. Pamiêtaæ i nadmieniæ nale¿y równie¿ i¿ Bifrost jest strze¿ony przez Heimdalla
Symbolicznie mo¿na na Runê Algiz spojrzeæ równie¿ jako na runê pokazuj±c± zwi±zki miêdzy korzeniami a ga³êziami, w ujêciu Bifrostu, symbolizuje to zale¿no¶ci miedzy lud¼mi a bogami.
5. Tiwaz
Runa Tiwaz jest ¶ci¶le zwi±zana z Tyrem - Bogiem sprawiedliwo¶ci i wojny. Pamiêtaæ nale¿y i¿ w mentalno¶ci ludów Germañskich i Nordyckich wojna i walka by³a czym¶ naturalnym, niejako elementem sk³adowym ¿ycia. Tiwaz jest równie¿ uto¿samiana z "kolumn± ¶wiata" - Irminsul. Zawiera w sobie symbolikê Tyra - samopo¶wiêcenia dla dobra wspólnoty/grupy i w imiê obowi±zuj±cych praw i ustaleñ.
I to tyle. Opisy run zaczerpniete z ksi±¿ek, informacji zawodowych wró¿biarek staroskandynawskich i w³asnych badañ