Coraz wiêkszymi krokami zbli¿a siê data Wilczego tropu. Mimo to nie doszli¶my do ³adu i sk³adu po jakiej stronie siê opowiemy, a na pewno nie powinni¶my siê dzieliæ. Zatem niech zadecyduje wiêkszo¶æ. Ma³y opis
Naje¼d¼cy - grupa osób która stara siê wszelkimi mo¿liwymi sposobami podbiæ gród. Noce pod otwartym niebem, i nêkanie grodzian na wszelkie mo¿liwe sposoby.
Grodzianie - jak sama nazwa wskazuje jest to grupa ludzi siedz±cych w grodzie i odpieraj±ca ataki naje¼d¼ców

Jednak je¶li sadzisz, ¿e ¿ycie w grodzie to lenistwo i wygrzewanie siê w s³onku to siê mylisz. Warty przez ca³± dobê, zwiady, spanie w pe³nym pancerzu i nawet he³mie na g³owie. Oczywi¶cie je¶li za¶niesz w trakcie ci±g³ych podjazdów. Aha i ilo¶æ niewiast (jedna z atrakcji

) zostanie mocno uszczuplona poniewa¿ powstanie...
Osada - Znajduj±ca siê nad rzek± (po przeciwnej stronie ni¿ gród) osada, w której mog± prowadziæ spokojne ¿ycie wszyscy Ci którzy nie maj± ochoty na ci±g³y ¶wist strza³ ko³o ucha (lub o zgrozo oka...). Bêdzie to strefa wy³±czona z dzia³añ wojennych. Na jej terenie bêdzie prowadzone normalne ¿ycie obozowe, przeró¿ne warsztaty i ró¿ne inne formy odtwórstwa. Osi±¶æ tam mo¿e ka¿dy, zarówno m±¿ jak i niewiasta. Najprawdopodobniej zarz±dc± osady bêdzie Mojmira z Horodna. Prawdopodobnie tam w³a¶nie bêdzie mo¿liwo¶æ zakupienia asortymentu zarówno przez grodzian jak i naje¼d¼ców, od których bêdzie mo¿na otrzymaæ informacje o sytuacji na froncie.
Deklaracja o tym gdzie siê bêdzie nale¿eæ jest ostateczna. Prawdopodobnie jest mo¿liwo¶æ zmiany strony po której sie walczy (hañb takiemu, chyba, ¿e ma powód np zdrowie), ale nie ma mo¿liwo¶ci zmian walcz±cy <--> osada
REGULAMIN
Strój uczestników imprezy powinien byæ spójny pod wzglêdem historyczno¶ci, terytorium oraz statusu spo³ecznego odtwarzanej osoby. Prosimy aby sprzêt bojowy uczestników by³ zadbany, pozbawiony rdzy, w¿erów, dziur i innych uszkodzeñ. Ekwipunek w XI-wiecznych realiach by³ niezwykle drogi, wiêc osoby odtwarzaj±ce wojowników powinny o niego dbaæ. Za przyby³e grupy, ich zachowanie i udzia³ w zabawie odpowiadaj± dowódcy b±d¼ przedstawiciele grup zaznajomieni z regulaminem. Z nimi, a nie z poszczególnymi osobami rozwi±zywane s± wszelkie niejasno¶ci i ewentualne sytuacje konfliktowe.
Zabronione jest bezzasadne wychodzenie poza teren imprezy(np. do sklepu po piwo, czy w celu zwiedzania okolicy).W trakcie trwania imprezy ka¿dy niewalcz±cy uczestnik ma obowi±zek braæ udzia³ w pracach obozowych (zbieranie drewna na opa³, donoszenie wody pitnej, budowa umocnieñ, gotowanie posi³ków itp.) osoby b±d¼ grupy chc±ce spêdziæ czas pij±c piwo i nic nie robi±c nie maj± czego szukaæ na „Wilczym Tropie”!
OBOZOWISKO Na terenie obozowiska nie mog± znajdowaæ siê rzeczy wspó³czesne, ubrania, ¶piwory, karimaty, plastikowe butelki itp.(prosimy o pozostawienie ich w samochodach).Sugerujemy zaopatrzenie siê w odpowiedni± ilo¶æ skór, p³aszczy czy we³nianych koców do spania. Wy¿ywienie w trakcie imprezy sk³adaæ siê bêdzie z pó³produktów, dlatego prosimy o zabranie kocio³ków i innych rzeczy niezbêdnych do przygotowania posi³ków. Prosimy równie¿ o zabranie ze sob± odpowiedniej ilo¶ci naczyñ na wodê(buk³aków ,dzbanów, drewnianych ceberków), poniewa¿ tylko w takich pojemnikach dozwolony jest transport i przechowywanie wody. Narzêdzia obozowe i u¿ytku codziennego typu siekiera, szpadel, motyka, nó¿ itp. mog± byæ tylko przedmiotami wykonanymi na wzór przedmiotów z czasów które odtwarzamy(wszelkie siekiery z Obi, miski z Cepelii, szpadle z Castoramy czy pami±tkowe harcerskie finki odpadaj±!! ). Prosimy o ograniczenie palenia i u¿ywania telefonów komórkowych do minimum, w razie potrzeby jest to dozwolone jedynie wewn±trz namiotów lub w innym ukryciu.
WY¯YWIENIE .
¯ywno¶æ w postaci produktów i pó³produktów do samodzielnego przygotowania takich jak surowe miêso, mleko, sery, m±ka, kasza, warzywa, dostarczanych w historycznych naczyniach i pojemnikach. Dru¿yna naje¼d¼ców z za³o¿enia ma mieæ ograniczone racje ¿ywno¶ciowe z³o¿one g³ównie z suchego prowiantu(mo¿e te racje wzbogaciæ ³upi±c “grodzian”,lub dokonuj±c dodatkowych zakupów w osadzie). W trakcie imprezy pijemy tylko taki alkohol(piwo, wino, miód), jaki przyniesiemy sobie na w³asnych plecach(oczywi¶cie w historycznych naczyniach!!), ewentualnie zakupimy w osadzie. Zabronione s± wypady w zamieszka³e okolice w celu ewentualnych zakupów.
UZBROJENIE
Uzbrojenie i ekwipunek bojowy w czasach które próbujemy odtwarzaæ by³y przedmiotami niezwykle drogimi, dlatego wymagamy by ca³y sprzêt uczestników by³ zadbany, pozbawiony niebezpiecznych zadziorów i w¿er, pancerze powinny byæ bez dziur, czy innych wiêkszych uszkodzeñ. U¿ytkownicy broni: miecz, szabla, nó¿ bojowy itp. musz± byæ zaopatrzeni w pochwy do takowych(je¶li woja by³o staæ na miecz, to tym bardziej na pochwê do niego). Niedopuszczone jest przenoszenie wy¿ej wymienionej broni wetkniêtej za pas! Uzbrojenie tak samo jak strój powinno byæ spójne pod wzglêdem historyczno¶ci, terytorium oraz statusu spo³ecznego odtwarzanej osoby. Ze wzglêdów bezpieczeñstwa wymagamy, by przy he³mach znajdowa³y siê os³ony karku i twarzy (czepce/kaptrury kolcze, czapy pikowane, filcowe itp.).
Zabronione jest u¿ywanie: Elementów ekwipunku datowanych na okres inny ni¿ ramy czasowe imprezy (X-XIw.), np. he³my typu Vendel czy Sutton Ho, broni z innych epok, he³mów z policzkami, lamelek skórzanych, zestawów w stylu fantasty typu „wiking z Birki”(he³m okularowy, tacza migda³owata, szabla), bezrêkawników kolczych, kolczug wykonanych z drutu ocynkowanego, tarcz o dziwnych kszta³tach i rozmiarach(np. nieforemny migda³ wielko¶ci drzwi od wychodka).
W¶ród ³uczników dopuszczamy jedynie broñ historyczn±, wykonan± z naturalnych materia³ów(wszelkie Bisoki itp. odpadaj±). Strza³y u¿ywane przez ³uczników zakoñczone powinny byæ wytrzyma³ymi pacynami o ¶rednicy co najmniej 5cm.
REGU£Y WALKI
Walcz±cych dzielimy na:
Ciê¿kozbrojnych(min. he³m wraz z os³on± twarzy i karku, przeszywanica, pancerz kolczy lub lamelkowy stalowy, rêkawice)-2 ¿ycia.Od tego roku mog± to byæ jedynie dowódcy walcz±cych stron i ich dziesiêtnicy.
Lekkozbrojnych(min. he³m wraz z os³on± twarzy i karku, przeszywania ewentualnie skórzny kaftan, rêkawice)-1 ¿ycie.
£uczników-1 ¿ycie(gin± gdy znajd± siê w zasiêgu broni innych walcz±cych lub zostan± t± broni± dotkniêci).
Strefa trafieñ punktowanych dla w³óczni oraz strza³: korpus(do linii sutków), nogi od kolan w górê.
Strefa trafieñ punktowanych dla pozosta³ych broni:g³owa(z wy³±czeniem twarzy i okolic szyi), korpus, nogi od kolan w górê, rêce od ³okci w górê.
Ciosy zabronione: sztychy(nie dotyczy w³óczni), ciosy g³owic± miecza, rantem tarczy, uderzenia w twarz oraz w inne miejsca poza stref± trafieñ punktowanych.
Osoby niewalcz±ce gin± gdy znajd± siê w zasiêgu broni przeciwnika(lub zostan± t± broni± dotkniêci). Osoba “zabita” trafia na tzw. “cmentarz” , gdzie na czas 1 h zostaje wy³±czona z zabawy(nie ma prawa przekazywaæ informacji, wychodziæ poza wyznaczone miejsce). 1 “cmentarz” znajdowaæ siê bêdzie na sta³e w okolicy warownego obozu, natomiast w przypadku staræ w polu miejsce takie wyznacza dowódca zwyciêskiego oddzia³u. W przypadku zdobycia obozu wroga osoby niewalcz±ce które nie uciekn± mog± zostaæ zabite b±d¼ wziête do niewoli.
W ramach walki z mrokiem i podnoszenia standartów historyczno¶ci na Wilczym Tropie zabronione jest u¿ywanie:
Niehistorycznego obuwie, pasków wspó³czesne, butów z gumow± podeszw±, ubrañ uszyte z innych materia³ów ni¿: len, we³na i ewentualnie jedwab, przesadne mieszanie kultur, przedmioty u¿ytku codziennego i wariacje na ich temat nie maj±ce ¿adnego oparcia w ¼ród³ach historycznych.
Zabraniamy równie¿ u¿ywania elementów ekwipunku datowanych na okres inny ni¿ ramy czasowe imprezy (X-XIw.), np. he³my typu Vendel czy Sutton Ho, broni z innych epok, he³mów z policzkami, lamelek skórzanych, zestawów w stylu fantasty typu „wiking z Birki”(he³m okularowy, tacza migda³owata, szabla), bezrêkawników kolczych, kolczug wykonanych z drutu ocynkowanego, tarcz o dziwnych kszta³tach i rozmiarach(np. nieforemny migda³ wielko¶ci drzwi od wychodka).
Niedopuszczamy wszelkiego rodzaju nagolennic( jako nie potwierdzonych w ¼ród³ach historycznych), warunkowo (ostatni rok) pozwalamy u¿ywaæ skórzanych karwaszy, oba elelmenty ochronne radzimy zast±piæ ochraniaczami sportowymi ukrytymi pod strojem..
Komisje weryfikacyjne:
Przed imprez± jak i w jej trakcie funkcjonowaæ bêd± 2 komisje weryfikacyjne odpowiedzialne za poprawno¶æ historyczn± ekwipunku i zachowania osób cywilnych oraz walcz±cych. Zadaniem komisji bêdzie wstêpna kontrola osób przybywaj±cych na imprezê pod k±tem u¿ywanych stroi, przedmiotów u¿ytku codziennego, uzbrojenia oraz umiejêtno¶ci walki(w szczególno¶ci ³uczników i osób walcz±cych broni± drzewcow±). Komisje z³o¿one bêd± z przedstawicieli dru¿yn uczestnicz±cych w imprezie. Zadaniem ich bêdzie równie¿ zwracanie uwagi na porz±dek w obozach oraz kulturê i niebezpieczne zachowania w trakcie walki. Szefowie tych komisji na równi z organizatorami maj± prawo usun±æ uczestników nieprzestrzegaj±cych regulaminu z terenu imprezy.
Do zg³oszenia potrzeba
-imiê i nazwisko
-imiê historyczne
-PESEL
-adres zameldowania
-krótka charakterystyka odtwarzanej postaci (np kto, sk±d, co¶ jeszcze)
-zdjêcie w stroju bojowym oraz w w uzbrojeniu (ewentualnie link do nich)
Mo¿e dziwne wydaje siê podawanie PESELu i adresu ale impreza odbywa siê rzut oszczepem od granicy i organizatorzy musz± podaæ te dane stra¿y granicznej.