User Info
Witamy, Go¶æ. Zaloguj siê lub zarejestruj.
Kwiecieñ 03, 2025, 18:21:52

Zaloguj siê podaj±c nazwê u¿ytkownika, has³o i d³ugo¶æ sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
News Box

Key Stats
4001 wiadomo¶ci w 159 w±tkach, wys³ane przez 30 u¿ytkowników
Najnowszy u¿ytkownik: Tugemir
Strona g³ówna | Pomoc | Szukaj | Kalendarz | Zaloguj siê | Rejestracja
Tomaszowska Dru¿yna Wojów - Algiz  |  Rozdro¿a  |  Drogowskazy  |  Poradnik kompletowania sprzêtu « poprzedni nastêpny »
Strony: [1] | Do do³u Drukuj
Autor W±tek: Poradnik kompletowania sprzêtu  (Przeczytany 8942 razy)
Vestar
Starszy
***
Offline

P³eæ: Mê¿czyzna
Wiadomo¶ci: 513


Starszy sceptyk dru¿yny

8900669
Zobacz profil Email
« : Kwiecieñ 12, 2011, 19:39:08 »

Zgodnie z pro¶b± piszê ten poradnik dla tych co zdecydowali siê wst±piæ do dru¿yny, ale ich wiedza o odtwórstwie nie jest zbyt wielka, przez co mog± czuæ siê nieco zagubieni w nat³oku tego co ka¿dy po kolei mu mówi, co ma robiæ/kupiæ etc. Mo¿e siê on przydaæ te¿ tym, którzy skompletowali ju¿ podstawowy strój i nie wiedz± co dalej, a tak¿e zamieszczam kilka rad/rozporz±dzeñ dla starszych sta¿em, o które mam zamiar w najbli¿szej przysz³o¶ci siê czepiaæ.

Poni¿sze punkty powinny byæ przestrzegane zgodnie z kolejno¶ci± ich wypisywania. Oczywi¶cie, je¶li nadarzy siê jaka¶ okazja (cenowa, czy tam jakakolwiek inna rozs±dna), która zaburza ten porz±dek to nic siê wielkiego nie stanie. Ale lepiej, ¿eby nie by³o, ¿e kto¶ mia³ okazjê kupiæ sobie miecz, a lata na bosaka. Bo to nie przejdzie na ¿adnym wyje¼dzie. Po prostu nie u¿yje owego miecza, tylko dalej bêdzie ciur± obozowym. Na koñcu ka¿dego punktu dopisuje dalsz± kolejno¶æ kompletowania stroju. Zacz±æ to zbieraæ dopiero, gdy wszystkie punkty maj±ce w nazwie "PODSTAWOWY" s± wype³nione. ¯eby te¿ nie zdarzy³a siê sytuacja, ¿e kto¶ ma szarawary, a nie ma miski...
Dobra wystarczy tego wstêpu, a teraz ad rem!

Pierwsz± podstawow± decyzj± od której zaczynamy cokolwiek robiæ w odtwórstwie to decyzja kogo i sk±d mamy zamiar odtwarzaæ. W TDW "Algiz" mo¿liwo¶ci s± takie: S³owianin Zachodni (ziemie Grodów Czerwieñskich), Wareg ze Szwecji lub z Danii, Rusin. Od tej decyzji zale¿y nie tylko imiê jakie sobie wybierzemy, ale te¿ znaleziska na których bêdziemy siê opieraæ przy kompletowaniu stroju, a tak¿e ozdoby i chocia¿by tak podstawowe rzeczy jak miotane przekleñstwa (¿aden S³owianin nie krzyknie "Na Thora!", ani ¿aden Wareg nie bêdzie wzywa³ imienia ¦wiatowida). Z datowaniem odtwarzanej postaci nie bêdziemy siê tak sztywno trzymaæ konkretnych lat. Rozpiêto¶æ od IX do XI w. w stroju i uzbrojeniu jest dozwolona.
 
Je¶li decyzja zosta³a podjêta i zaakceptowana, przez starszych dru¿ynników pora na kompletowanie stroju.

I STRÓJ PODSTAWOWY MÊSKI
1) Koszula lniana- zgodnie z historycznymi wykrojami (na forum jest ich sporo), najlepsze bêd± stonowane kolory na których nie widaæ tak bardzo brudu i za drogi, ale wytrzyma³y len (bo bêdzie to koszula do pracy/ walki i ogólnego sponiewierania ). Moja propozycja: naturalny kolor lnu (zielono-szaro-ziemisty)
2) Spodnie lniane- konkretnych, ca³o¶ciowych wykrojów spodni nie znaleziono, ale ¿eby wykroje trzyma³y standard, odtwórczy, czyli ZERO kieszeni, gumek do spodni, rozporków etc. (przyjrzyjcie siê jakie w dru¿ynie noszone s± spodnie). Co do koloru i materia³u- tak jak w koszuli. Tylko tu mo¿na wiêcej zainwestowaæ w wytrzyma³o¶æ lnu (wiadomo- spodnie ³atwiej siê niszcz±). Moja propozycja: br±zowe, szersze spodnie
3) Pasek/Sznurek- skórzany pasek z klamr± zgodn± ze znaleziskami (by³o ich od groma). W kolorach naturalnych do uzyskania w tamtych czasach dla skóry (bez ¿adnych zieleni, niebiesko¶ci etc. Odcienie br±zowego s± najlepszym i jedynym w zasadzie wyj¶ciem). Je¶li kto¶ woli przyoszczêdziæ ¿eby szybciej mieæ buty to zwyk³y konopny sznurek dla otroka na razie (podkre¶lam: NA RAZIE) wystarczy. Wa¿na rzecz: maksymalna szeroko¶æ mêskiego paska to ok. 2,5 cm!! Czyli by³y do¶æ w±skie.
4) Onuce/skarpety- wydatek ma³y, a rzecz ju¿ na pocz±tku waszej drogi z odtwórstwem przydatna. No chyba, ¿e lubicie biegaæ na bosaka po ¶ciernisku Czym s± onuce? Dwie wersje: dwa prostok±tne kawa³ki lnu, w które siê omotuje stopê, lub dwoma pasmami lnu, w które owija siê stopê. Je¶li wolimy cieplejsze skarpety, to we³niane taki jak górale sprzedaj± (wydatek ok. 20 z³, nie s± one 100% historyczne, bo nie znana by³a robótka na drutach, tylko naalbinding, ale to dopiero powoli wchodzi w ruch a skarpety zrobione t± metod± s± 4x dro¿sze). Skarpety wspó³czesne oczywista nie wchodz± w grê (¯ADNE! Ciemny, jednolity kolor nie jest dla mnie wyt³umaczeniem. Ka¿dego kogo na wyje¼dzie/pokazie zobaczê we wspó³czesnych skarpetkach bêdê jecha³  )
5) Buty- pierwszy spory wydatek, rzêdu 200 z³ w górê. Uszyte zgodnie z wykrojami z regionu, który chcemy odtwarzaæ (te¿ znaleziono tego do¶æ sporo). Trudno (szczególnie pocz±tkuj±cym) je zrobiæ samemu, wiêc po prostu trzeba siê przygotowaæ na wydanie tej kasy i szukaæ okazji/taniego kramu (w osobnym w±tku jest ich trochê wymienionych). Oczywi¶cie dostêpne kolory tak jak w pasku.

To by by³o na tyle podstaw. Skompletowanie tego stroju przy dobrych wiatrach (czyt. kasie w sakiewce ) powinno zaj±æ do miesi±ca. 
W dalszej kolejno¶ci proponowa³bym skompletowanie: owijaczy, owijek, we³nianej tuniki (na ch³odne wieczory tudzie¿ biesiady ), kaptura, we³nianych spodni (lub szarawar), p³aszcza.

II STRÓJ PODSTAWOWY KOBIECY
1) Suknia lniana- nie ma ¿adnych 100% historycznych wykrojów tego ubioru (ani ¿adnej sukni niestety), ale nale¿y korzystaæ z tych, które s± dostêpne i domniemane przez autorytety historyczne (¿adne widzimisiê nie przejdzie). Jest nieco krótsza ni¿ giez³o. Kolory tak jak w stroju mêskim- nie intensywne. Mog± byæ ja¶niejsze, bo paniom nie bêdziemy kazaæ okopywaæ namiotów czy r±baæ drzewa. Ale przy myciu kot³a mo¿na trochê siê pobrudziæ...  Chichot Propozycji nie mam, bo siê nie znam. Niech ka¿da kobieta konsultuje ze swoim opiekunem czy jej wymarzony kolor przejdzie.
2) Giez³o lniane- nosi siê je, jako ubranie spodnie. Wygl±da jak suknia, d³ugo¶æ w kostki. Nie wiem jak to dobrze opisaæ, wiêc zamieszczam zdjêcie: http://www.kram-rudych.pl/stroje/pliki/giezlo3.jpg  Jedyne mo¿liwe odcienie to od bia³ego po naturalny kolor lnu.
3) Pasek/Sznurek/Krajka- je¶li pasek to koniecznie wê¿szy i mniejszy ni¿ mêski. Jednak pasek jest, moim zdaniem, opcjonalny. Dobrym rozwi±zaniem jest krajka: prosta, o nieskomplikowanym wzorze, zrobiona ze stonowanych kolorów. Lub tymczasowo sznurek konopno- lniany.
3) Onuce/Skarpety- to samo co u mê¿czyzn. Choæ jak na moje oko i gust, ¶rednio by taka niewiasta tylko w tym na nogach wygl±da³a.
4) Buty- to samo co u mê¿czyzn. Tylko wiadomo- damski krój. Dlatego buty powy¿ej kostki nie przejd±.

I to by by³o na tyle. W dalszej kolejno¶ci proponuje: suknia we³niana, fartuch, kaptur/czapka, p³aszcz, ozdoby (dla otroków: ma³e i charakterystyczne dla odtwarzanej kultury- ¿ó³wiowe brosze dla Normanek, kab³±czek skroniowy dla S³owianek).

III PODSTAWOWY SPRZÊT OBOZOWY
Bêdzie on u¿ywany przede wszystkim na wyjazdach/allthingach, dlatego kompletujemy go dopiero po skompletowaniu stroju, w którym mo¿emy siê ju¿ pojawiaæ na pokazach
1) Miska- drewniana b±d¼ ceramiczna. Najlepiej na podstawie znalezisk, ale nie jest to jeszcze a¿ tak konieczne. Je¶li ceramika to nieszkliwiona, b±d¼ szkliwiona tylko od wewn±trz.
2) £y¿ka- zwyk³a drewniana do jedzenia kaszy, zupy etc.
3) Kubek/Garniec- drewniany lub gliniany do nalewania do niego napojów (najlepiej piwa ), bo jak wiemy z butelek/puszek nie pijamy (bêdê ostro gani³ za takowe rzecz jasna) 100% zgodno¶æ historyczna nie jest wymagana, ale ¿eby trzyma³ standard odtwórczy (czyli rze¼bienia, doklejania, finezyjne wzorki odpadaj±)
3) Koce- we³niane lub filcowe. Ich ilo¶æ wedle uznania. Proponujê co najmniej dwa. Z jednego mo¿na uszyæ ¶piwór. Oczywi¶cie ¿adne wzorki, samochody, pla¿e, nagie panny wyrysowane na nich nie przechodz±. Bêdê takie koce ¶ciga³ z zapa³em inkwizytora 
4) Torba- zwyk³a, prostok±tna torba lniana, najlepiej uszyta w³asnorêcznie (¿aden problem), w której bêdziemy nosiæ przeró¿ne szparga³y. Bardzo przydatna rzecz.

To chyba wszystko. Z kolejnych rzeczy (najlepiej najpierw skompletowaæ te, a potem dodatkowe ciuchy) to: kilka sakiewek (naprawdê przydatne rzeczy- trzymamy w nich jedzenie, sól, w zasadzie wszystko co jest ma³e ), du¿a torba lniana/bawe³niana (bardzo sprytna rzecz, trzyma siê w niej niehistoryczne plecaki, butelki, przybory, które nie s± historyczne. Proponuje zakupiæ/zrobiæ j± wszystkim dru¿ynnikom), nó¿/no¿yk.

IV SPRZÊT BITEWNY
Podpunkt jedynie dla tych, którzy chc± siê biæ na serio, czyli wy³o¿yæ na odtwórstwo naprawdê kupê kasy. Bo sprzêt bitewny- nie ukrywajmy- to najdro¿sza rzecz do skompletowania i zebranie go w ca³o¶ci trwa d³ugo i po¿era wiêkszo¶æ oszczêdno¶ci. Podpunkty piszê nie uwzglêdniaj±c wspólnego sprzêtu, który posiada dru¿yna. Walka, jest przede wszystkim sportem, wiêc mimo, ¿e nacisk na historyczno¶æ jest, to przechodzi sporo rzeczy absolutnie niehistorycznych, bez których nie ma mowy o walce.
1) Rêkawica- podstawowa rzecz do walki. Niehistoryczna. Mo¿e byæ zrobiona samodzielnie (rêkawica spawalnicza, filc, gruba skóra) b±d¼ kupiona. Dla pocz±tkuj±cych radzê to drugie. Wa¿ne ¿eby dobrze chroni³a d³onie, bo zdarza siê w nie mocno oberwaæ (np. dunaxem), a chcemy jeszcze mieæ czym pie¶ciæ nasze kobiety nie?
2) Tarcza- podstawowy ekwipunek obronny. Nie dotyczy tych co chc± walczyæ dunem/w³óczni±. Sklejkowa (niehistoryczna) lub z desek (historyczna, ¿e a¿ budzi moje przera¿enie ). Osobi¶cie proponuje to pierwsze rozwi±zanie, bo przy treningach raz w tygodniu i kilku bitwach rocznie, taka tarcza wystarcza na dwa-trzy sezony, a robienie jej z desek to sporo roboty.
3) Ochraniacze wspó³czesne na kolana/golenie i ³okcie/przedramiê- porz±dne, plastikowe, wspó³czesne ochraniacze. U¿ywane zarówno na treningach, jak i na bitwie (pod strojem). Nie polecam skórzanych karwaszy na strój, bo s± niehistoryczne i ruch powoli od nich odstêpuje. Tu radzê zrobiæ dobra inwestycje, bo jakkolwiek rzepki rosn± na polu, to zostawienie w³asnej z kolana na takim polu nie jest czym¶, co chcieliby¶cie do¶wiadczyæ. A ciosy w przedramiê, ³okcie i kolana zdarzaj± siê (szczególnie dla pocz±tkuj±cych i niedo¶wiadczonych) nadmiernie i bole¶nie czêsto.
4) He³m z czepcem- he³m koniecznie zgodny ze znaleziskami. Porz±dny z os³on± kolcz± na kark i przedramiona. Czepiec pikowany (niehistoryczny) najlepiej te¿ z os³on± na kark i uwaga: zêby i szczêkê! Sam osobi¶cie straci³em przez brak takiego czepca kawa³ek zêba, wiêc radzê taki zakup z przykrej autopsji.
5) Przeszywanica- dlaczego tak pó¼no? Bo s± bardziej newralgiczne czê¶ci cia³a do ochrony ni¿ bebech i uda. Ekwipunek niehistoryczny, zrobiony z kocy we³nianych. Najlepiej kupiæ w czyim¶ kramie, bo sporo roboty, a przez brak do¶wiadczenia mo¿na to ³atwo spieprzyæ.
6) Miecz/Topór/Dunaxe/W³ócznia- do tej pory t³ukli¶cie siê samym drewnem najwy¿szy czas sprawiæ sobie co¶, czym mo¿na naprawdê skutecznie zrobiæ przeciwnikowi krzywdê. Do czasu kiedy to kupicie, powinni¶cie ju¿ na tyle umieæ walczyæ, ¿eby niechc±cy nie pochlastaæ waszego partnera. Radzê samemu przeszukaæ internet, kramy etc. ¿eby znale¼æ co¶ co wam bêdzie pasowa³o. Do tego czasu powinni¶cie byæ ju¿ wystarczaj±co ogarniêci w ruchu, ¿eby wiedzieæ o istnieniu takich ¼róde³ informacji jak halla.mjollnir.pl czy freha.pl

No i na sam koniec, je¶li kto¶ stwierdza, ¿e wyda³ za ma³o kasy, albo, ¿e podczas oblê¿enia grodów woli staæ na mo¶cie lub przy bramie ni¿ nosiæ drabiny i sprzêt oblê¿niczy to inwestuje w kolczugê (d³ugo¶æ max. do kolan z krótkimi rêkawami), lub lamelkê (stalow±!).


I tutaj bym chyba koñczy³ mój poradnik. Po¶wiêci³em na niego sporo czasu, u¿yczy³em du¿o wiedzy i do¶wiadczenia, wiêc mam nadziejê, ¿e siê przyda i bêdziecie siê do niego stosowaæ. Oczywi¶cie wszelkie pytania, obiekcje, sugestie pisaæ ¶mia³o na dole, niech przysz³e pokolenia czytaj± i siê szkol±.

Fur Odin! Fur Thor!
Zapisane

Zanim napiszesz co¶ g³upiego i zbêdnego zerknij tu:
http://mx.foxnet.pl/szept%20wschodu/images/signatures/51075618445eb0fc766f82.gif
Eilif
Administrator
*****
Offline

Wiadomo¶ci: 268



Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : Kwiecieñ 12, 2011, 20:27:10 »

Przydatne. Zaiste przydatne. Je¶li chodzi o damski strój.. Opisa³e¶ ten Normanek tudzie¿ Dunek. My¶lê, ¿e pytania w tej sprawie mo¿na kierowaæ do mnie lub do Svali, có¿, mo¿e w przysz³o¶ci zostaniemy szwaczkami;)
Zapisane
jary³o
Go¶æ
« Odpowiedz #2 : Kwiecieñ 12, 2011, 20:58:43 »

Vestar mam pro¶bê nie pisz takich d³ugich postów bo ludzie nie lubi± czytaæ twoich  wypracowañ na forum , staraj siê streszczaæ , to co ty napisa³e¶ jak by¶ pisa³ artyku³ do gazety mog³e¶ uj±æ w znacznie  krótszy i przejrzysty sposób , ³atwiejszy przez to dla czytaj±cych .
Zapisane
Vestar
Starszy
***
Offline

P³eæ: Mê¿czyzna
Wiadomo¶ci: 513


Starszy sceptyk dru¿yny

8900669
Zobacz profil Email
« Odpowiedz #3 : Kwiecieñ 12, 2011, 21:16:08 »

Jaromirze... To jest PORADNIK. Jak nazwa wskazuje daje w nim PORADY. Chcia³em wam wszystko wy³o¿yæ kawa na ³awê, ¿eby kto¶, kto to przeczyta od razu wiedzia³ co i jak robiæ a nie siê dopytywa³ piêciu osób i od ka¿dej s³ysza³ co innego. I dlatego jest d³ugi. Nie tylko wymienia³em, ale opisywa³em i radzi³em. Tak chyba jest lepiej dla nowicjusza nie uwa¿asz?

Do Ciebie te¿ by³ kierowany ten poradnik, bo wielu rzeczy jeszcze nie masz, które mieæ powiniene¶ i masz których mieæ nie powiniene¶, wiêc radzi³bym Ci go przeczytaæ i nie marudziæ. Zajmie Ci to na pewno o wiele mniej czasu ni¿ mi tego napisanie.

@ Eilif

Fartuchy s± i wikiñskie i S³owiañskie. Ró¿ni± siê wygl±dem
Zapisane

Zanim napiszesz co¶ g³upiego i zbêdnego zerknij tu:
http://mx.foxnet.pl/szept%20wschodu/images/signatures/51075618445eb0fc766f82.gif
Niemir
pó³elf-pó³krasnolud
Administrator
*****
Offline

P³eæ: Mê¿czyzna
Wiadomo¶ci: 680


13993064
Zobacz profil Email
« Odpowiedz #4 : Kwiecieñ 13, 2011, 08:39:54 »

Zgadzam siê z Vestarem. Niby czemu mamy nie pisaæ d³ugich postów które s± bardzo na temat (masz u mnie + Vestar za porzadn± pracê). Je¶li kto¶ jest zbyt leniwy i nie chce mu sie czytaæ takiego poradnika to jak poradzi sobie ze zwyk³± ksi±¿k± z których powinni¶my czerpaæ wiedzê?
Chyba jedyne (przynajmniej na razie, bo spieszê siê i wczyta³em sê pobie¿nie tylko) co bym podrasowa³ to z tarczami. Je¶li maja pasek na ramiê to spokojnie mo¿na ich u¿ywaæ (je¶li siê umie) podczas walki toporem duñskim i w³óczni±. Nawet wczoraj jak by³em na treningu Grodów to dwie osoby na cztery u¿ywa³y drzewcówki w³a¶nie w po³±czeniu z tarcz±, by³y prawie nie do zaj... pokonania.
Zapisane
Vestar
Starszy
***
Offline

P³eæ: Mê¿czyzna
Wiadomo¶ci: 513


Starszy sceptyk dru¿yny

8900669
Zobacz profil Email
« Odpowiedz #5 : Kwiecieñ 13, 2011, 15:46:25 »

No niby mo¿na podrasowaæ. Ale idea poradnika jest ¿eby pomaga³ pocz±tkuj±cym. To tak jakbym mia³ w nim pisaæ, ¿e po mieczu nale¿y kupiæ topór. Dobrze jest umieæ walczyæ dwoma broniami, ale to dla tych bardziej wprawionych i to tylko opcjonalna propozycja. A je¶li kto¶ bêdzie chcia³ walczyæ dunem to tarcza jest rzecz± bardzo niewymagan±. I taki wydatek tylko oddala od skompletowania sprzêtu, w którym mo¿na wyj¶æ na upragnion± bitwê. A gdy ju¿ pocz±tkuj±cy sam kilka bitew zaliczy, to przestanie byæ pocz±tkuj±cy i sam stwierdzi co powinien kupiæ i co mu siê przyda. Dlatego jestem dalej za tym, ¿eby dla kogo¶ kto chce walczyæ dunem/w³óczni± tarcze omijaæ. No i nie oszukujmy siê- 99% kandydatów najpierw we¼mie miecz/topór, a dopiero po d³ugim czasie pomy¶li o drzewcówce Chichot
Zapisane

Zanim napiszesz co¶ g³upiego i zbêdnego zerknij tu:
http://mx.foxnet.pl/szept%20wschodu/images/signatures/51075618445eb0fc766f82.gif
Niemir
pó³elf-pó³krasnolud
Administrator
*****
Offline

P³eæ: Mê¿czyzna
Wiadomo¶ci: 680


13993064
Zobacz profil Email
« Odpowiedz #6 : Kwiecieñ 13, 2011, 16:42:36 »

No tak, zgodzê siê z Tob±. Nie ma co kombinowaæ. Na razie to, pó¼niej, jak powiedzia³e¶ ka¿dy bêdzie rozwija³ swoje "drzewko umiejêtno¶ci" w wybran± przez siebie stronê.
Zapisane
Bronis³aw
Wêdrowiec
*
Offline

Wiadomo¶ci: 52


Zobacz profil
« Odpowiedz #7 : Kwiecieñ 28, 2011, 03:54:46 »

Nie zgodzê siê ¿e wykonanie tarczy z desek jest jakie¶ specjalnie trudne jedyna ró¿nica pomiêdzy mroczno sklejkow± to dodanie dwóch poprzeczek i przeprowadzenie przez nie grubego rzemienia. Walka toporem duñskimi czy w³óczni± z tarcza przewieszon± przez ramie jest bardzo efektywna zw³aszcza na bitwach.
Vestar  zapomnia³e¶ napisaæ o najwa¿niejsze  rzeczy. Przed zakupem sprzêtu nale¿y dok³adnie zdecydowaæ kogo gdzie i kiedy chcemy odtwarzaæ. Bez tego i zorientowania siê jakie s± obecne standardy mroku obecnie mo¿emy siê naraziæ na kosztown± wymianê sprzêtu na bardziej spójny. Nie oszukujmy siê jest to hobby w którym kupuje siê sprzêt na lata a nie na pojedyncz± imprezê dlatego nie ma co inwestowaæ w sprzêt od którego siê odchodzi.
Zapisane
Vestar
Starszy
***
Offline

P³eæ: Mê¿czyzna
Wiadomo¶ci: 513


Starszy sceptyk dru¿yny

8900669
Zobacz profil Email
« Odpowiedz #8 : Kwiecieñ 28, 2011, 15:07:39 »

Co do dunów i w³óczni w po³±czeniu z tarcz± ju¿ pisa³em, nie bêdê siê powtarza³. Co do tarczy z desek... Dla kogo¶, kto nie wie nawet jak ple¶æ kolczugê, robienie pierwszej tarczy z desek jest sporym k³opotem. A jak pisa³em- przy treningach raz w tygodniu i kilku bitwach w roku, ta tarcza d³ugo nie wytrzyma. Akurat tyle, ¿eby na nastêpn± mieæ ju¿ wiedzê i umiejêtno¶ci na zrobienie takowej Chichot

Co do decyzji kogo i gdzie bêdziemy odtwarzaæ... Masz racjê nie napisa³em tego wystarczaj±co jasno (bo koszula i spodnie mog± byæ zgodne ze znaleziskami, ale z dwóch krañców ¶wiata ). Obecne standardy chyba wypisa³em wszystkie w powy¿szym poradniku. Je¶li o czym¶ konkretnym zapomnia³em/ nie wiem, to dopisz. Oczywi¶cie z biegiem czasu standardy bêd± siê zmieniaæ, ale wtedy poradnik te¿ bêdziemy aktualizowaæ i zmieniaæ. Co niniejszym uczyniê.
Zapisane

Zanim napiszesz co¶ g³upiego i zbêdnego zerknij tu:
http://mx.foxnet.pl/szept%20wschodu/images/signatures/51075618445eb0fc766f82.gif
Strony: [1] | Do góry Drukuj 
« poprzedni nastêpny »
Skocz do:  

Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2008, Simple Machines LLC | Sitemap
Arcane Magic based on BlackDay by nesianstyles, Created by TechnoDragon.net | Buttons by Andrea

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

zmiany-2tia wolfsparadise wataha-mgly szkoladuchow skandynawistyka