User Info
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwiecień 15, 2025, 21:52:22

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
News Box

Key Stats
4001 wiadomości w 159 wątkach, wysłane przez 30 użytkowników
Najnowszy użytkownik: Tugemir
Strona główna | Pomoc | Szukaj | Kalendarz | Zaloguj się | Rejestracja
Tomaszowska Drużyna Wojów - Algiz  |  Odtwarzanie  |  ÂŻycie codzienne  |  "Acz obyczaj wzbrania by nieszlachetnie zrodzeni orĂŞÂża dobywali" « poprzedni następny »
Strony: [1] | Do dołu Drukuj
Autor Wątek: "Acz obyczaj wzbrania by nieszlachetnie zrodzeni orĂŞÂża dobywali"  (Przeczytany 1853 razy)
Niemir
pó³elf-pó³krasnolud
Administrator
*****
Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 680


13993064
Zobacz profil Email
« : Styczeń 25, 2009, 22:18:17 »

Jest to artykuÂł przygotowany do gazety Pisemko dotyczÂący broni biaÂłej. UmieÂściÂłem to tutaj w celach edukacyjnych. MiÂłego czytania.

Zapewne niewielu z was w Âżyciu swym woja widziaÂło. W peÂłnym rynsztunku i z broniÂą przy boku maÂż taki niczym ulubieniec bogĂłw, stoi odwaÂżnie przed wrogiem. W rĂŞku miecz i tarczĂŞ dzierÂży, odziany w zbrojĂŞ kolczÂą i heÂłm na gÂłowie. WidzÂąc go myÂślisz sobie zapewne, Âże siÂłacz to nieludzki skoro takie brzemiĂŞ dÂźwiga na sobie. SÂądzisz zapewne, Âże miecz ten waÂży co najmniej kilkanaÂście kilogramĂłw, tyleÂż samo heÂłm. O zbroi nie chcesz pewnie nawet myÂśleĂŚ.
   Otó¿ w b³êdzie jesteÂś. Miecz z ktĂłrym ja do boju chodzĂŞ 1,45kg waÂży zaledwie. MoÂżesz rzec teraz Âżem kÂłamcÂą jest, ale sam kiedyÂś spotkaÂłem osobĂŞ ktĂłrej ktoÂś powiedziaÂł, Âże miecze 40 kg waÂżyĂŚ mogÂą i z b³êdu ciĂŞÂżko byÂło tÂą osobĂŞ wyprowadziĂŚ. Teraz was rĂłwnieÂż z ró¿nych b³êdĂłw chcĂŞ wyciÂągn¹Ì byÂście b³êdnego mniemania o dawnych dziejach nie mieli.
   Przyznasz mi pewnie racjĂŞ, Âże 40 kg waÂżyĂŚ broĂą nie moÂże bo tego i najwiĂŞksi mocarze nie podÂźwignÂą. Lecz w wagĂŞ ktĂłrÂą Ci podaÂłem rĂłwnieÂż ciĂŞÂżko Ci uwierzyĂŚ. W koĂącu ksiĂŞgi ktĂłre czeœÌ z was codziennie do szkoÂły nosi wiĂŞcej wa¿¹. A w koĂącu miecz z Âżelaza jest, wiĂŞc jeszcze wiĂŞcej waÂżyĂŚ winien.. Na to ja Ci odpowiem, Âże broĂą przekraczajÂąca 2 kg za niemoÂżliwie ciĂŞÂżkÂą juÂż uchodzi.
   Jak Âświat dÂługi i szeroki kr¹¿y po nim wiara w ogromnÂą wagĂŞ broni biaÂłej. KaÂżdy sÂłyszaÂł chyba o Longinusie PodbipiĂŞcie ktĂłry sÂłynÂą z tego, Âże ogromny miecz swĂłj w jednym rĂŞku utrzymaĂŚ zdoÂłaÂł. Nie chcĂŞ to uchybiaĂŚ czci tego tego sÂławnego wojownika, ani teÂż samemu chwaÂły sobie dodawaĂŚ, lecz powiem, Âże mimo iÂż siÂłaczem nie jestem kaÂżdy miecz jaki do tej chwili widziaÂłem w trzy palce za gÂłowicĂŞ chwyciĂŚ zdoÂłaÂłem  i w wyciÂągniĂŞtej rĂŞce utrzymaĂŚ.
    Ci z was ktĂłrzy mnie widzieli mogÂą powiedzieĂŚ, Âże miecz mĂłj tak lekki jest poniewaÂż ma on zaledwie 94cm., a miecze wiĂŞksze sÂą na Âświecie, a zatem i duÂżo ciĂŞÂższe. Otó¿ znam osobiÂście niewiasty ktĂłre walczÂą mieczami majÂącymi wiĂŞkszÂą miarĂŞ, i wcale Âźle im to nie wychodzi.
OczywiÂście waga miecza zaleÂży od jego rozmiarĂłw. Sztylet nie bĂŞdzie waÂżyÂł kilku kilogramĂłw, tak samo dwurĂŞczne miecze lekkimi siĂŞ nie stanÂą.
  WiĂŞc teraz moÂże trochĂŞ suchych faktĂłw. Przeprowadzono kiedyÂś badania i urzÂądzono wyprawy po muzeach w poszukiwaniu najlepiej zachowanych okazĂłw broni. PorĂłwnano ich rozmiary, wywaÂżenie i wagĂŞ. PoniÂżej przedstawiĂŞ kilka przykÂładĂłw zbadanych mieczy
          Miecze typu XVIa, czyli takie jakich uÂżywano za czasĂłw bitwy pod Grunwaldem obecnie znajdujÂące siĂŞ w muzeum berliĂąskim
1.dÂługoœÌ – 124,5 cm; masa – 2,28 kg
2.dÂługoœÌ – 121 cm; masa – 1,79 kg
3.dÂługoœÌ – 126,5 cm; masa – 2,23 kg.
W tym samym muzeum znajduje siê dobrze zachowany egzemplarz wa¿¹cy zaledwie 920g przy 90,3cm d³ugoœci.
  Okazy o ktĂłrych wspomniaÂłem wczeÂśniej byÂły mieczami jednorĂŞcznymi, uÂżywane byÂły g³ównie do walki konnej lub rzadziej przez piechurĂłw z tarczami. Ale kaÂżdego interesuje zapewne waga duÂżo wiĂŞkszych mieczy. Wielkich dwurĂŞcznych okazĂłw, takich jakich uÂżywaÂł Longinus PodbipiĂŞta lub William Wallace. To dziĂŞki nim wiĂŞkszoœÌ ludzi jest przekonana o niebywaÂłej wadze broni biaÂłej. Tymi juÂż konno nie walczono. ByÂła to broĂą XV – XVI wiecznych piechurĂłw stosowana w celu wspomagania (oraz niszczenia) oddzia³ów stosujÂących broĂą drzewcowÂą. Te juÂż byÂły trochĂŞ ciĂŞÂższe. W nyskim muzeum znajduje siĂŞ okaz mierzÂący 174 cm dÂługoÂści i wa¿¹cy zaledwie 3,58kg. Jest to dwurĂŞczny „flamberg” posiadajÂący gÂłowniĂŞ kutÂą na ksztaÂłt pÂłomienia (niem. Flamme – pÂłomieĂą). Takimi mieczami walczono juÂż tylko za pomocÂą dwĂłch rÂąk zarĂłwno do ciĂŞĂŚ jak i do pchniĂŞĂŚ.
  Rekordzista o jakim sÂłyszaÂłem rĂłwnieÂż znajduje siĂŞ w muzeum berliĂąskim. Rozmiar 191cm (czyli przekracza wzrost niejednego czÂłowieka), maksymalna szerokoœÌ ostrza 5,3cm, waga 4,97kg. OsobiÂście nie sÂłyszaÂłem o wiĂŞkszym okazie miecza niÂż ten. Jego waga znaczÂące przekracza ÂśredniÂą wagĂŞ mieczy
  Wielkie znaczenie o odczuwalnym ciĂŞÂżarze mieczy ma jego wywaÂżenie, czyli to w ktĂłrym miejscu znajduje siĂŞ Âśrodek ciĂŞÂżkoÂści. Im Âśrodek ciĂŞÂżkoÂści jest bliÂżej rĂŞki tym Âłatwiej mim manipulowaĂŚ. JeÂśli nie wierzycie to zrĂłbcie test. WeÂźcie do rĂŞki siekierĂŞ i pomachajcie niÂą trochĂŞ, najpierw samym nadgarstkiem a potem caÂłym ramieniem. NastĂŞpnie zrĂłbcie to samo z prostym prĂŞtem lub dragiem o tej samej wadze WydawaĂŚ siĂŞ bĂŞdzie, Âże siekiera jest ciĂŞÂższa a to z tego powody, Âże Âśrodek ciĂŞÂżkoÂści jest w niej przesuniĂŞty ku koĂącowi. Jednak jeÂśli bĂŞdzie on przesuniĂŞty zbyt blisko gÂłowicy (gaÂłka na koĂącu miecza) sprawi to, Âże ciosy zadawane tÂą broniÂą bĂŞdÂą duÂżo sÂłabsze. Optymalna odlegÂłoœÌ w jakiej powinien znajdowaĂŚ siĂŞ Âśrodek ciĂŞÂżkoÂści to ok. 6-8 cm od jelca.
  Tak wiĂŞc jeÂśli kiedyÂś dane Ci bĂŞdzie do rĂŞki orĂŞÂż swej wÂłoÂżyĂŚ, i nadwyraz lekki ci siĂŞ wyda zastanĂłw siĂŞ dobrze czy aby ze wspomnianymi przeze mnie kolosami nie masz do czynienia. OkazaĂŚ siĂŞ moÂże iÂż miecz ktĂłry Ty nazywasz lekkim od innych wyró¿nia siĂŞ wÂłaÂśnie swym sporym ciĂŞÂżarem. Jednak zwaÂż na to, iÂż co innego miecz trzymaĂŚ, a co innego nim walczyĂŚ. Gdy trza nieraz parowaĂŚ ciosy zadawane z potwornÂą si³¹ i samemu podobne wyprowadzaĂŚ. Wtedy nawet najlÂżejszy miecz ÂśmierĂŚ potrafi nieœÌ na polu walki.
  SÂŁAWA!!!
                                                                                                                                        Niemir
Zapisane
Strony: [1] | Do góry Drukuj 
« poprzedni następny »
Skocz do:  

Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2008, Simple Machines LLC | Sitemap
Arcane Magic based on BlackDay by nesianstyles, Created by TechnoDragon.net | Buttons by Andrea

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

companions szkoladuchow skyworldsv wataha-mgly wojownicyburzy